O Programie Czyste Powietrze 2024

Spis treści

 

Program Czyste Powietrze 2024 – jaki zaplanowano budżet?

Na początek warto wspomnieć, że choć czas trwania programu zaplanowano do 2029 r. wyłącznie, to umowy o dofinansowanie będą podpisywane do 31.12. 2027 r. Wszystkie prace objęte dofinansowaniem powinny być zakończone przed 30.06. 2027 r. Jak podaje Portal Samorządowy przewidywane wydatki na ten cel mają wynieść w bieżącym roku ponad 5,5 mld zł. Wszystkie zmiany zaplanowane są na I kwartał 2024, choć Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zastrzega sobie możliwość wprowadzania aktualizacji w kolejnych kwartałach. Wnioski składa się w online poprzez formularz na stronie WFOŚiGW lub w serwisie gov.pl. Pamiętajmy, że nie nie zwalnia nas to z obowiązku dostarczenia wydrukowanego i podpisanego wniosku wraz załącznikami do właściwego WFOŚiGW.

naukowcy szukają alternatywnych źródeł energii
W ramach Programu Czyste Powietrze wysokie dofinansowanie mogą uzyskać właściciele domów jednorodzinnych. Freepik

Jakie zmiany w Programie Czyste Powietrze 2024?

Jedną z najważniejszych zmian w programie będzie zaostrzenie wymogów dotyczących urządzeń grzewczych, które dostały dofinansowanie. Pod szczególną kontrolą znajdą się zwłaszcza pompy ciepła oraz kotły na pellet. Co to oznacza w praktyce? Zmiany zakładają weryfikację parametrów użytkowych urządzeń grzewczych, a ich sama emisyjność nie będzie wyłącznym kryterium pozwalającym na uzyskanie wsparcia finansowego. O nie bowiem będą mogły się starać tylko te osoby, których urządzenie grzewcze znajduje się na liście zielonych urządzeń i materiałów ZUM, która dostępna jest na stronie lista-zum.ios.edu.pl.

Co to jest lista ZUM? Jest to swego rodzaju podpowiedź dla osób starających się o dofinansowanie w ramach Programu Czyste Powietrze. Znajdują się na niej urządzenia, które są zgodne z obowiązującymi normami i na które przysługują dotacje. Lista ta jest systematycznie aktualizowana o nowe produkty, dlatego warto ją regularnie sprawdzać.

 

Pompy ciepła – co będzie weryfikował Program Czyste Powietrze 2024?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które będą wnikliwe analizowane przez WFOŚiGW. Nowe zapisy w Programie Czyste Powietrze przewidują bowiem, że producenci pomp ciepła będą musieli uzyskać akredytację ze specjalistycznego laboratorium UE, potwierdzającą wymaganą jakość urządzania. To jedyna droga, aby znaleźć się na liście ZUM. Skąd takie zmiany? Wraz z zainteresowaniem pompami ciepła, na rynku pojawiło się wiele nieuczciwych firm, które sprowadzały urządzania z Chin. Jak łatwo się domyślić nie miały one wymaganych parametrów technicznych, co skutkowało np. zawyżonymi rachunkami za prąd. Dobra wiadomość jest taka, że bez zmian pozostanie wysokość dotacji. Jak podaje Portal Samorządowy, WFOŚiGW zamierza przeznaczyć w 2024 r. dla beneficjentów na projekty prośrodowiskowe ponad 15,8 mld zł .

Progi dofinansowania Czyste Powietrze

W 2023 r. obowiązywały trzy progi dofinansowania i prawdopodobnie podział ten będzie obowiązywał także w 2024 r. O tym, jakie są to kwoty przeczytasz w artykule „Czyste Powietrze” 2023. Kto może otrzymać do 135 tys. zł dofinansowania? Sprawdź, jak uzyskać dotację na wymianę pieca i termomodernizację

 
Copyright © 2009-2024 ART-SANIT - Wszelkie prawa zastrzezone. Realizacja: strony internetowe bydgoszcz